Witam serdecznie na stronie pedagoga szkolnego –

p. mgr Agnieszki Kaczmarek

KOMPETENCJE ZAWODOWE:

Agnieszka Kaczmarek

Studia magisterskie - Pedagogika Opiekuńczo- Wychowawcza

Studia podyplomowe - z zakresu Profilaktyki Uzależnień

Kurs kwalifikacyjny z zakresu – Praca z Rodziną Zastępczą

Kurs kwalifikacyjny z zakresu - Zarządzania Oświatą

Kurs kwalifikacyjny z zakresu - Terapii pedagogicznej

Systematycznie podnoszę swoje kompetencje, dostosowując się do potrzeb indywidualnych dzieci, rodzin i zmieniających się realiów ekonomiczno -społecznych.

Jestem w szkole by wspierać, pomagać, rozwijać predyspozycje, umiejętności wszystkich, którzy do mnie się zwrócą.

Moim głównym odbiorcą jest DZIECKO, ale zawsze staram się współpracować z całym „systemem”, który go otacza tj. z rodziną, klasą, nauczycielami – aby w pełni podnieść jakość jego funkcjonowania.

Jestem przekonana, że bez pełnego udziału, zaangażowania rodziców w proces wychowania dziecko będzie miało utrudniony pełny rozwój.

Dlatego też zapraszam do współpracy, bo naszym wspólnym dobrem jest właśnie PAŃSTWA DZIECKO

A oto zadania, które w myśl najnowszego rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej zostały przypisane szkolnemu pedagogowi.

1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów
  2. Rozpoznawanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów.
  3. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.
  4. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży.
  5. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów.
  6. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
  7. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.
  8. Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Drogi UCZNIU, – kiedy warto zgłosić się do pedagoga?

Jeśli:

• masz problemy z kolegami/koleżankami w klasie,
  • źle czujesz się w zespole klasowym,
  • masz problemy w nauce i mimo tego, że pracujesz oceny nadal są słabe,
  • potrzebujesz porozmawiać o swoich problemach,
  • w Twojej rodzinie dzieje się coś czego nie rozumiesz lub nie akceptujesz (rozwód rodziców, choroba, śmierć w rodzinie),
  • niepokoją Cię zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele lub nie akceptujesz swojego wyglądu (np. chcesz się odchudzać ),
  • czujesz, że koledzy mają na Ciebie zbyt duży wpływ i nie potrafisz powiedzieć NIE,
  • ktoś Cię do czegoś zmusza,
  • jesteś świadkiem lub ofiarą przemocy (bicie, zastraszanie, wymuszanie pieniędzy lub innych przedmiotów, szykanowanie, obrażanie, poniżanie),
  • ktoś próbował Cię poczęstować papierosem, alkoholem lub narkotykami albo masz już problem z uzależnieniem,
  • zaczynasz unikać szkoły - odczuwasz przy tym: niepokój, bóle brzucha, głowy, bezsenność,
  • jesteś sprawcą przemocy i nie potrafisz zapanować nad swoim gniewem.

Drogi RODZICU, – kiedy warto zgłosić się do pedagoga?

Gdy niepokoi Cię:

• nagła zmiana zachowania dziecka – wzmożona agresja lub wycofanie z kontaktów,
  • utrzymujące się problemy w relacjach z dzieckiem,
  • zbyt duży wpływ kolegów,
  • manifestowanie przynależności do subkultury,
  • samookaleczenie się, problemy z odżywianiem,
  • zachowanie dziecka o charakterze depresyjnym lub gdy deklaruje „bezsensowność życia”,
  • że Twoje dziecko może być pod wpływem alkoholu, narkotyków lub sięga po papierosy,
  • reakcja dziecka na zmiany w sytuacji rodzinnej (np choroba, śmierć, rozwód, rekonstrukcja rodziny, zubożenie rodziny itp.),
  • utrzymywanie się trudności w nauce,
  • brak postępów w nauce- pomimo pracy,
  • brak motywacji dziecka do nauki i niska samoocena (brak wiary w sukces),
  • że dziecko uskarża się na poczucie osamotnienia,
  • że nie chce mówić co działo się w szkole lub nagle zaczęło zatajać złe oceny i pojawiło się kłamstwo,
  • że zauważasz, iż tracisz wpływ na zachowania własnego dziecka - Twoje metody wychowawcze przestały odnosić skutek,
  • że dziecko zaczyna unikać szkoły (ucieczki, wagary, fobie szkolne),
  • gdy potrzebujesz pomocy Ty, jako osoba dorosła (np problemy w relacjach rodzinnych, uzależnienie partnera, utrata pracy – pogorszenie się sytuacji finansowej rodziny, choroba, przemoc w rodzinie itp.).

Opracowały:

Agnieszka Karczmarek, Małgorzata Mamet